Producenci różnych urządzeń oraz podzespołów muszą brać pod uwagę nie tylko warunki, w jakich ich produkt będzie pracował, ale również aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Jedną z wielu ustaw, którymi powinni się zainteresować, chociażby producenci łożysk, jest dyrektywa RoHS. Czym ona jest? Czego dotyczy i jak dostosowuje się do niej wspomniane już łożyska? Spróbujmy rozwinąć ten temat!
Łożyska ślizgowe zgodne z dyrektywą w sprawie ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji!
Obowiązująca od 1 lipca 2006 roku, dyrektywa RoHS spowodowała, że wielu producentów różnego rodzaju części postanowiło poszukać rozwiązań, które pozwolą im na dostosowanie się do wspomnianej dyrektywy. Czym jednak ona jest? Otóż przepisy związane z RoHS (z angielskiego Restriction of Hazardous Substances ) mają na celu poprawę ochrony zdrowia ludzi oraz stanu środowiska naturalnego dzięki ograniczeniu stosowania niebezpiecznych substancji w różnych urządzeniach. Obejmują one między innymi wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, zabawki, sprzęt sportowy, oświetleniowy, medyczny, informatyczny, sprzęty elektroniczne i elektryczne oraz przyrządy używane w obiektach przemysłowych. Załącznik do dyrektywy RoHS w wykazie niebezpiecznych substancji uwzględnia kadm, ołów, rtęć, sześciowartościowy chrom, PBB, PBDE, BBP, DBP, DIBP, DEHP.
Wszelkie obowiązujące normy spełniają między innymi łożyska ślizgowe wykonane z materiału DP4 lub DP4B. Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim nie zawierają one ołowiu i innych szkodliwych składników, o których wspomnieliśmy. Przy tym nadają się do pracy związanej z ruchem obrotowym i oscylacyjnym, czyli mogą być stosowane w wielu urządzeniach. Warto zaznaczyć również, że łożyska tego typu mogą pracować ze smarowaniem, ale przy mniejszym obciążeniu, także na sucho.
Gdzie łożyska ślizgowe zgodne z RoHS znajdują zastosowanie?
Jak już zaznaczyliśmy, łożyska ślizgowe wykonane z materiału DP4 oraz DP4B mogą być stosowane w wielu urządzeniach. Mogą być to między innymi maszyny przemysłowe, takie jak podnośniki, pompy, silniki pneumatyczne oraz różnego rodzaju sprzęt medyczny, rolniczy, spożywczy, a także biurowy.
Łożyska takie sprawdzają się także w motoryzacji. Mogą bowiem pracować w amortyzatorach, zawiasach, układach kierowniczych, osprzęcie ABS czy kolumnach McPhersona itp.
Można wręcz powiedzieć, że są one idealnym połączeniem części, które świetnie sprawdzają się w działaniu, a przy tym dbają o zdrowie i środowisko!