Łożyska polecane dla branży hydrotechnicznej

elektrownia wodna
Zapraszamy do polubienia:

Łożyska to elementy, a tak naprawdę urządzenia techniczne, których zastosowanie umożliwia sprawne działanie bardzo wielu maszyn oraz różnego rodzaju urządzeń. Pamiętać jednak musimy o tym, że łożyska, jak wiele różnych podzespołów, powinny być dostosowane do środowiska oraz warunków, w jakich mają pracować. Warto zatem dobrze poznać rodzaje łożysk oraz to, jak i z czego są one wykonywane. Pamiętajmy, że czasem szczegóły czynią coś niesamowicie ważnym w zastosowaniu. W związku z tym zastanówmy się dzisiaj jakie łożyska polecane są do branży hydrotechnicznej i dlaczego!

Czym charakteryzuje się branża hydrotechniczna?

Zajmijmy się na początku tym, czym w ogóle jest branża hydrotechniczna. Dzięki temu lepiej zrozumiemy znaczenie łożysk w niej stosowanych. Najprościej mówiąc, hydrotechnika jest działem nauki i techniki, który zajmuje się metodami i sposobami wykorzystywania wszelkich zasobów wodnych do celów związanych z gospodarką albo ochroną przed powodziami. Chodzi tutaj przede wszystkim o morza i rzeki, ale również o wszelkie rodzaje wód gruntowych, które mogą zostać wykorzystane w szeroko rozumianej energetyce oraz transporcie. Jednymi z najpopularniejszych form hydrotechniki są budowle hydrotechniczne, takie jak zapory oraz elektrownie wodne. Tutaj właśnie pojawia się miejsce dla wspomnianych w tytule łożysk. Od jakości ich działania zależy bowiem często skuteczność i efektywność całych budowli tego typu. Jakie to więc powinny być łożyska?

Łożyska w branży hydrotechnicznej

Skoro rozumiemy, że mówimy o branży, w której wiele urządzeń działa w środowisku wodnym lub z wodą związanym, nie dziwić powinien fakt, że i łożyska w takich urządzeniach muszą być do tego przystosowane.

Właśnie dlatego różnego rodzaju łożyska pracujące we wspomnianych wyżej warunkach muszą być wykonane z odpowiedniego materiału i zachowywać wymagane właściwości smarne. Łożyska dla branż hydrotechnicznych są więc wytwarzane z wysokogatunkowych brązów, które nie rdzewieją w warunkach podwyższonej wilgotności, a odpowiedni proces ich produkcji powoduje, że mają one spójną i jednolitą ziarnistą mikrostrukturę. Warto także dodać, że niektóre rodzaje łożysk, ze względu na specjalny rodzaj brązu, z jakiego są wytworzone, mogą pracować nawet w kontakcie z wodą morską oraz kwasem siarkowym.