Dobór typu łożysk do warunków pracy

tuleje metalowe
Zapraszamy do polubienia:

Chyba wszyscy dobrze rozumiemy, jak ważny jest dobór konkretnych urządzeń oraz ich podzespołów do warunków panujących w miejscu pracy. Aby wszystko przebiegło zgodnie z założonym planem oraz projektem trzeba więc dobrze określić wspomniane warunki i dobrać każdy element tak, aby w 100% działał bez zarzutu. Jednymi z takich elementów, które występują w bardzo wielu maszynach i urządzeniach, są łożyska. Ich odpowiedni rodzaj to zatem podstawa skutecznego działania owych maszyn. Co trzeba więc brać pod uwagę, dobierając łożyska do warunków pracy?

Po pierwsze: rodzaj łożyska

Główną sprawą związaną z doborem łożysk względem warunków ich pracy jest sam rodzaj tych właśnie części. Trzeba pamiętać, że łożyska mogą mieć różne rodzaje, a każdy z nich działa w trochę inny sposób. Biorąc więc pod uwagę warunki pracy samych łożysk, możemy wybrać odpowiedni ich rodzaj, czyli zdecydować czy w konkretnej sytuacji najlepsze będą łożyska ślizgowe, czy też toczne. Ten główny podział łożysk związany z ich budową i konstrukcją to podstawowa sprawa, o której powinniśmy pamiętać, dobierając właśnie ten element do warunków jego pracy. Oczywiście występują jeszcze inne rodzaje łożysk, jednak wspomniane ich odmiany są najczęściej spotykanymi w zastosowaniu.

Po drugie: cechy charakterystyczne

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której w żadnym wypadku nie można zapomnieć, wybierając łożyska do pracy w konkretnych warunkach, są pewne cechy charakterystyczne, które nadano im podczas ich produkcji. Tutaj sprawa jest już dużo bardziej szczegółowa. Sam materiał, z jakiego łożysko powstało, ma spory wpływ na to, gdzie może być ono zastosowane. Dla przykładu podstawowe łożyska mogą pracować w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza. Jednak zastosowanie odpowiedniego materiału pozwala na wyprodukowanie łożysk, które mogą pracować w temperaturach dziesięć razy wyższych, czyli oscylujących w granicach 600 stopni i więcej. Dzięki temu łożyska stosowane są w różnego rodzaju piecach i innych urządzeniach termicznych.

Podobnie rzecz ma się wtedy, gdy praca danego urządzenia powoduje, że jest ono narażone na dużą wilgoć albo wręcz pracę pod wodą. Wtedy także należy dobrać łożyska, które konstrukcyjnie i materiałowo pozwalają na ich zastosowanie właśnie w takich warunkach.

Już tylko te dwa przykłady pokazują, jak ważny jest odpowiedni dobór łożysk. Warto mieć to na uwadze i stosować produkty, które idealnie nadają się do pracy w trudnych, a czasem wręcz ekstremalnych warunkach!