W dzisiejszym przemyśle używane są różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Ogólnie mówiąc, pozwalają one na realizacje coraz bardziej skomplikowanych projektów oraz wykonywanie różnorodnej pracy zdecydowanie szybciej i wydajniej niż kiedyś. Prawdą jest również to, że coraz częściej działają one w bardzo trudnym środowisku, w którym kiedyś praktycznie nie dało się pracować. Co łączy wszelkie taki urządzenia? Między innymi elementy takie jak łożyska, czyli części umożliwiające ruch obrotowy różnych podzespołów. Dziś chcemy zastanowić się nad tym, jakie łożyska nadają się do używania w podwyższonych temperaturach!
Podwyższone temperatury, czyli jakie?
Mówiąc o maszynach przemysłowych, musimy pamiętać, że pracują one temperaturach, które dla nas są już niemalże ekstremalne, ale dla takich maszyn są środowiskiem zupełnie naturalnym. To bardzo istotna sprawa w kontekście naszego dzisiejszego tematu, czyli łożysk przeznaczonych do podwyższonych temperatur. Tutaj warto od razu zaznaczyć, że tradycyjne łożyska toczne pracować powinny w temperaturze nieprzekraczającej 50–60°C. Jednak trzeba przyznać, że taka temperatura nie pozwala często na wykonanie zadania, do którego dana maszyna jest przeznaczona. Dobrym przykładem są tutaj, chociażby piece przemysłowe, kondensatory, a nawet wentylatory, czy też silniki elektryczne. Właśnie dlatego wymagane są specjalne łożyska pozwalające na prace w znacznie wyższych temperaturach niż wspomniane już 60°C!
Łożyska do zadań specjalnych!
Jakie zatem łożyska warto używać w środowisku pracy o podwyższonej temperaturze? Są to specjalne łożyska wysokotemperaturowe. Wiele z nich pozwala na stosowanie ich wszędzie tam, gdzie temperatura osiągnąć może ponad 200°C. Niektóre z nich mogą być stosowane nawet w 350°C! Trzeba przyznać, że to już temperatury bardzo wysokie. Jednak to nadal nie wszystko! Specjalne łożyska ślizgowe, wykonywane z kompozytów żelaza mogą osiągnąć maksymalną temperaturę pracy na poziomie 600°C, a łożyska z materiału DEVA.METAL — nawet do 800°C! Zostały one stworzone specjalnie po to, aby nowoczesne maszyny przełamywały kolejne bariery, a sam przemysł osiągał jeszcze wyższe możliwości. Pozostaje jedynie czekać na to, co jeszcze w tej dziedzinie przyniesie przyszłość.